Üniversite Gençliği İklim Davasına Sahip Çıkacak Mı?

Başlık niteliğindeki bu kritik sorunun cevabını bulmamıza az kaldı. Ankara’daki kent yaşamının vazgeçilmez paydaşlarından üniversite öğrencilerine yönelik güncel çalışmamız 16-17 Şubat’ta katılımcılarını bekliyor. Özellikle İklim Değişikliği konularında önemli işlere imza atan Küresel Denge Derneği, Üniversite Gençliği İklim Davasına Sahip Çıkıyor Projesi’ni, Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı (GEF/ SGP) kapsamında aldığı hibe ile Sistem Düşüncesi Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği ortaklığında ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesislerinde gerçekleştirecek. Biz de, doğa bilimlerinde ve sosyal bilimlerde okuyan bir grup üniversite öğrencisi, projeyi başından itibaren sahiplendik ve sizleri etkinlik günlerinde aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Projemizle ilgili özet bilgiyi sunduktan sonra, bu yazı için kısa bir kapanış yapacağım ve sizleri 16-17 Şubat’ta ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesislerine davet edeceğim. Genel hatlarıyla; Ankara’da bulunan üniversitelerde öğrenimlerine devam etmekte olan üniversite öğrencilerinden seçilecek katılımcılar iki günlük toplantı boyunca:

Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Climate Interactive tarafından geliştirilmiş Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Zirvelerinin (COP) simüle edilmiş hali Dünya İklimi Simülasyonunda ve sektörler arası iklim müzakerelerini analiz etmek ve tartışmak için geliştirilmiş Dünya Enerjisi Simülasyonunda rol alarak aktif bir süreç içerisinde olacaktır. Aynı zamanda, Sistem Düşüncesi araçları ile küresel ısınma, karbon ayak izi, iklim adaleti, düşük karbon ekonomisi ve 2100 küresel sıcaklık projeksiyonları gibi iklim değişikliği kamuoyunun önemli alt başlıkları üzerine hazırlanmış atölye çalışmalarına dahil olurken, siyaset bilimi, iklim değişikliği ve enerji alanlarından uzmanların konuşmacı olarak yer alacağı oturumlara da katılım gösterecektir.

Peki, bu proje neden bu zamanda ve hangi amaçla yapılıyor? Meselemiz basit bir hava olayları silsilesi değil esasında. Meselemiz; kent ve kentliler, kır ve kırsalda yaşayanlar, devletler ve şirketler, uluslararası kuruluşlar ve lobi grupları, bireyler ve toplumlar, ideolojiler ve sistemler, politikalar, ekonomik durumlar, sosyal ve psikolojik etmenler ve daha pek çoğu ile ilgili. Çünkü elimizde adaletini uzun zaman önce kaybetmiş küresel bir dava var ve bu davaya sahip çıkacak gençler aranıyor. Küresel politik-ekonomiyi ve sosyo-politik mevzuları derinlemesine okuyan, anlama çabası içerisinde olan ve hatta bu konulara daha yeni giriş yapmış tüm Ankaralı ve üniversiteli gençleredir çağrımız. Sanayi devriminden itibaren küre gereğinden fazla ısındı ve ısınmaya devam ediyor. İklim, günümüz tüketim alışkanlıkları, yapılan ağır sanayi faaliyetleri ve yakılan fosil yakıtlarla (yani insan faktörüyle) değişiyor ve dünyanın dört bir yanında insan da dahil olmak üzere pek çok canlıya zarar veriyor. Bu noktada, hayatlarının ve kariyerlerinin başında; temiz, yeşil, sağlıklı, katılımcı, kapsayıcı ve sosyal bir kent ve dünya hayali taşıyan tüm üniversitelileri hep birlikte ve elimizdeki araçlarla karar alma süreçlerini gözden geçirmeye davet ediyoruz. İşin başında, ortasında veya en üst noktasında, yani neresinde olursanız olun, bu dava sahiplenilmeyi bekliyor. Şimdi sıra genç kentlilerde…

Son olarak yeniden projemizin detaylarına dönecek olursak; proje boyunca yapılacak bütün oturumlar, katılımcılara mezuniyetleri sonrasında iklim değişikliği ve yenilebilir enerji alanlarında neler yapabileceklerine dair bilgiler verirken; hali hazırda iş yaşamlarını sürdürmekte olan öğrenci katılımcılar için kariyerlerini iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji sektörüne nasıl entegre edebilecekleri konusunda yönlendirici bilgiler sunacaktır. Daha detaylı bilgi için lütfen verilen adrese gidiniz: bit.ly/KDD-IKLIM-BASVURU. 10 Şubat başvuru için son tarih ve 16-17 Şubat tarihleri için beklenmektesiniz…  

Barış Can Sever 

Proje Danışmanı – Üniversite Gençliği İklim Davasına Sahip Çıkıyor ProjesiYorum Yap