ODTÜ Üniversite Yönetimi, Neden Hala Oradasınız?

Bu okulun kaldırımlarında arkadaşlarımız ölüyor. İrem Kütük arkadaşımız 22 Kasım 2018 tarihinde saat 12.00 civarında A4 yokuşu kaldırımından yürürken hayatını kaybetti.

Basına yansıyan haberlere göre ODTÜ İç Hizmetler Müdürlüğü’ne ait aracın güvenlik sorununun olduğu, bu sorunun bilindiği, aracı kullanan personelin ise iş tanımında şoförlüğün olmadığı ortaya çıktı.

Yürütülen dava sonucunda hiçbir ceza almayan üniversite yönetimi, yaşanan olaydan dolayı üzüntü duyduğunu açıkladı. Bizler ise aynı zamanda öfkeliyiz. Bugün aynı yolda aynı olayın yaşanmaması için hiçbir önlem alınmadığını açıkça görüyoruz. Üniversite yönetimine soruyoruz:

  • Okulda yazın başlayan ve halen devam eden asfalt çalışmaları, neye göre planlanmış ve neye göre yürütülmektedir? Güvenlik sorunu olmayan birçok yerde çalışma yürütülürken bu güzergah neden iyileştirilmemiştir?
  • ODTÜ ulaşım planı var mıdır? ODTÜ yayalar ve bisikletliler için güvenli değil iken ulaşım güvenliğinin sağlanması için okuldaki ilgili bölümlerle ve öğrencilerle neden bir çalışma yürütülmemektedir? Güvenliksiz ve dar olduğu aşikar olan A4 yokuşundaki kaldırımlar neden genişletilmemiştir?
  • Öğle vaktinde kamyonet gibi araçların okula girişine neden izin verilmektedir? Üniversiteye ait bir aracın güvenliği nasıl sağlanmamıştır?
  • Okulda sağlık birimi ve ambulansı varken, arkadaşımız neden yaklaşık yarım saat ambulans beklemiştir?
  • Eğitim Fakültesi önündeki inşaat çalışması da gelişigüzel bir biçimde devam etmektedir. Bu inşaat çalışması ve yakınındaki birimlerin güvenliği için neden hiç bir önlemi alınmamaya devam edilmektedir?

Okul sınırları içerisinde hayatını kaybeden İrem’in ölümünden üniversite yönetiminin sorumlu olduğu açıktır. ODTÜ Üniversite yönetimi, ne zaman istifa edeceksiniz?

Tags: