Bella Mossa ya da Yeşil Ulaşım Mümkün

Ulaşım kent yaşamının temel bir parçası iken, herkes için sağlıklı erişilebilirlik Türkiye kentlerinde sıklıkla ihlal edilen temel bir haktır. Trafiğin sıkışık olduğu yollar, sefer sayıları giderek azaltılmış ve konforsuz hale getirilmiş toplu taşıma araçları, tek merkez odaklı alternatifsiz ulaşım güzergahlarının yanı sıra, çoğunlukla var olmayan bisiklet yolları ve ihlal edilen kaldırımlar günlük yaşamımızı olumsuz etkilemekte.

Yaşlılar, çocuklar ve engelliler gibi özel ihtiyaç sahibi grupların gözetilmediği, özel araç kullanımının sürekli olarak özendirildiği kentlerimizde, motorlu taşıt sahibi olmayan herkes için kent içi ulaşım giderek güçleşmekte.

Oysa ki yaya olmak veya bisiklet kullanmak, kentsel mekanı deneyimlemek ve kentlilerle bir araya gelmek toplumsal yaşamın önemli bir parçası.

İtalya’nın Bologna kentinde yeşil ulaşıma dair ödüllendirme stratejileri hayat geçirildi: “Bella Mossa”. BBC’nin haberine göre, kirlilik karşıtı bir hareket olarak yeşil ulaşımı kullanan kentliler, ücretsiz ürün ve hizmetlerden yararlanabilmekte, bira, dondurma veya sinema bileti gibi.

Sistem temel olarak; mobil uygulamayı indirmek, yeşil ulaşımı deneyimleyerek puan kazanmak ve toplanan puanları ödüller ile değiştirmek biçiminde. 100’den fazla yerel işletme bu indirim konusunda uzlaşı sağlamış durumda.

Sistem mesafeden ziyade tekil ulaşımı esas alıyor, kısa mesafeleri bile yeşil ulaşım ile gerçekleştirmek önemseniyor. GPS aracılığı ile hile yapılmadığı belirleniyor, ulaşım formu ile kentliler kimliklerini doğruluyor ve uygulama her yolculukta ne kadar karbondioksitin az tüketilmiş olduğu da belirtiliyor. Günde en fazla 4 yolculuk girilebiliyor, böylece yeşil ulaşım kullanımının devamlılığı teşvik ediliyor.

Uygulamanın hayata geçirildiği ilk üç ay içerisinde 10,000 kentli kullanmaya başlamış, 16,000’den fazla ödül verilmiş ve geçtiğimiz yıl Bologna kentinde 3.7 milyon kilometre yeşil ulaşım gerçekleştirilmiş.

Tags: